ON LINE Výtvarný ateliér Fresh Senior - duben 2021, druhý úkol

Milí přátelé,

připravili jsme pro vás cyklus on-line výtvarných dílen jako dočasnou náhradu za pravidelné kurzy ve Villa Pellé. Každý týden pošleme Vám, a dalším případným zájemcům o výtvarný ateliér, informace s úkoly a doprovodným textem, kde se dozvíte něco nového ze světa umění a tvůrčí úkol přibližující určitý výtvarný styl nebo umělce.

Budeme rádi, když nám pošlete fotografii nebo scan svých děl. Případně nám obrázky můžete donést osobně do Galerie Villa Pellé na základě sjednané schůzky nebo v období až bude otevřena pro veřejnost.

Každý z tvůrců dostane za odměnu 2 volné vstupenky do galerie Villa Pellé. Jednotlivá díla budou  po domluvě s autory vystavena ve virtuální galerii na stránkách www.freshsenior.cz

Těšíme se na setkání ve Villa Pellé  - jakmile to bude možné!

Tématem druhého úkolu je OP ART. Inspirovat se můžete například Viktorem Vasarely a jeho obrazem ZEBRA.

Úkol tedy zní „Buď jako Vasarely“

Výtvarné pomůcky: kružítko, pravítko, tužka, fixy/pastelky/vodové barvy

Inspirace zde: https://youtu.be/pUPZ4-nA7xI

Vytvořte svoje op-artové dílo! Vytvořte kružnici, kterou podle ukázky zrodělíte pravidelnou mřížkou. Díky vybarvení jednotlivých políček vynikne vaše geometrická  struktura apromění se v 3D objekt. Vyzkoušejte rozdíl mezi černobílou a barevnou kombinací. Barvy mohou  mít různé odstíny a kombinace. Podařilo se vám zmást své smysly adodat svému dílu dojem  pohybu nebo prostorového objektu?

OP-ART

Umělecký směr op-art, který se formuloval již před druhou světovou  válkou a k veřejnosti se plně dostal v 60. letech, nezobrazuje okolní svět jako realismus ani pocity umělce či jeho sny a vize jako surrealismus. Jedná se o abstraktní umělecký styl. Základním prvkem op-artu je práce s perspektivou a vzájemným působením barevného spektra. Hlavním účelem bylo vytvořit optickou iluzi, která vychází z navození pocitu pohybu. Vznik a formování tohoto směru si příblížíme na životě a díle op-artového průkopníka Victora Vasarely.

Victor Vasarely, malíř, grafik a sochař se narodil v Maďarské Pésci 9.4.1906 pod jménem Vásárhelyi Győző a je obecně považován za jednoho z představitelů op-artu a kinetického umění.

V roce 1925 začal sice v Budapešti studovat medicínu, ale po dvou letech se rozhodl tato studia opustit a věnovat se tradiční akademické malbě. Tu studoval na soukromé akademii Polini-Volkmann. Zkušenosti získal také v uměleckých dílnách Sándora Bortnyika, které vycházely z jeho studií na Bauhausu.

V Paříži působil Vasarely od roku 1930 jako grafik a kreativní konzultant. Svůj první op-artový obraz „Zebra“ namaloval v roce 1938, kde poprvé využil souhru bílých a černých pruhů. V následujících letech svou techniku rozvíjel a dodával jí více geometrický charakter. Po válce se experimentováním zaměřil na hledání vlastního výtvarného stylu. Tato cesta vyvrcholila v roce 1947, kdy jej ovlivily geometrické struktury domů na Côte d’Azur. V roce 1955 pak definoval ve svém Žlutém manifestu myšlenku sériového šíření uměleckého díla.

Svou unikátní techniku „unité plastique“, ve které pracoval s vybranými geometrickými formami a přesně definovanými barvami a jejich odstíny si 2. dubna 1959 nechal Vasarely patentovat. Tato technika mu umožňovala vytvářet sériové umění s velkým množstvím kombinací.

Veřejně Vasarely představil svou tvorbu v roce 1963 pod názvem „Folklore planetaire“. O dva roky později byl na výstavě v MOMA v New Yorku označen za otce op-artu. Celý život byl fascinován tím, jak lidské oko vnímá okolí a jak může být oklamáno. Vytvářel optické iluze a statickým plátnům dodával dojem pohybu. Svojí tvorbou ovlivnil také reklamu, dekorativní umění, módu a architekturu. Zemřel 15.3.1997 v Paříži.

 

Fotogalerie